Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Jeśli wybierasz się w podróż, to z pewnością powinieneś/aś przyjrzeć się bliżej zagadnieniu związanym z ubezpieczeniami turystycznymi. Ich celem jest przede wszystkim zapewnienie turystom spokojnej podróży, a także zabezpieczenie ich przed ewentualnymi skutkami niefortunnych zdarzeń. Zakres tego rodzaju ubezpieczeń jest dosyć szeroki, dlatego bez problemu każdy może dopasować je według własnych oczekiwań i standardów.

Ubezpieczenie turystyczne — ubezpieczać się, czy nie?

Szczególnie chętnie wykup polisy turystycznej rozważają osoby, wybierające się w podróż zagraniczną. Choć dla wielu wyjeżdżających, może ona się wydawać zbędnym wydatkiem, to jednak stanowi doskonały parasol ochronny dla konsekwencji zdarzeń, jakie mogłyby podczas takiej podróży wyniknąć. W zależności od zakresu, poszczególne polisy mogą dość znacząco różnić się pomiędzy sobą ceną. Inwestycja w tego rodzaju zabezpieczenie pozwoli podróżnym uniknąć znacznie poważniejszych kosztów, które mogłyby ich spotkać na skutek nieszczęśliwych wypadków — dlatego w razie ich wystąpienia, wcześniejsze wykupienie ubezpieczenia będzie dla nas ostatecznie korzystniejsze finansowo.

Ubezpieczenie turystyczne można wykupować nie tylko dla podróży zagranicznych, ale również tych, które mają miejsce na terenie naszego kraju. Szczególnie zachęcającym do skorzystania z polisy jest fakt, że są one jednymi z najtańszych w całej Europie. Mimo tego wielu naszych rodaków nie widzi sensu w ubezpieczeniach wakacyjnych. Ci jednak, którzy się na nie decydują, bardzo dużą wagę przykładają do ich zakresu. Dla niektórych turystów ubezpieczenie jest jednym z obowiązkowych elementów przygotowawczych do wyjazdu.

Wakacje bez polisy — czym ryzykujesz?

Polisa turystyczna — zwłaszcza za granicą — to bardzo korzystne zabezpieczenie. Nie wykupując jej, możemy narazić się na spore koszty dodatkowe. W przypadku konieczności udzielenia pomocy lekarskiej, rezygnacji z podróży, a nawet śmierci, polisa pozwoli nam się ubiegać o zwrot kosztów. Ubezpieczenie zdrowotne, a także opieka zdrowotna w krajach zagranicznych jest o wiele bardziej kosztowna niż w Polsce. Jeśli wskutek nieszczęśliwego wypadku znajdziemy się w obcej placówce leczniczej, rachunek, jaki przyjdzie nam zapłacić bez wykupionego ubezpieczenia, może znacząco obciążyć naszą kieszeń.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne dla Polaków wyjeżdżających za granicę wynosi około 9 zł dziennie. Oczywiście ceny mogą nieznacznie różnić się pomiędzy poszczególnymi ubezpieczycielami. Dla porównania Niemiec za taką samą polisę zapłaci już 2.5 razy więcej, a Belg nawet 6-krotność tej sumy. Nietrudno zatem domyślić się, że koszty ich opieki zdrowotnej znacznie przekraczają możliwości finansowe średnio zarabiającego Polaka. Dlatego zaleca się, aby bardzo dokładnie rozważyć wykup takiego ubezpieczenia.

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Ubezpieczenie turystyczne daje nam pewność, że w razie wystąpienia trudnych do przewidzenia zdarzeń, będziemy mieli możliwość ubiegania się o fachową pomoc, ale i uzyskamy zwrot kosztów. Problemy, jakie mogą nas spotkać w czasie podróży, często są odmiennej natury. Najczęściej spotykanym przypadkiem są oczywiście kłopoty z układem trawiennym, który może odmawiać nam posłuszeństwa na skutek próbowania orientalnych potraw, a nawet zwykłej zmiany wody. W miejscach, gdzie znajduje się dużo obcokrajowców, często grasują również złodzieje. Kradzieże podczas wycieczek zagranicznych wcale nie są rzadkością, nie trudno również o wypadek w kraju, którego przepisy ruchu drogowego są nieco inne, niż w naszym rodzimym.

Dzięki odpowiednio dobranej polisie, możemy uzyskać odszkodowanie nawet do 190 tysięcy złotych — w zależności od jego zakresu, a także kraju, do którego podróżujemy. Polisa obejmuje najczęściej:

  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • ochronę bagażu, a także cennego sprzętu sportowego,
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym,
  • oraz assistance — na wypadek potrzeby pomocy informacyjnej, finansowe, bądź też prawniczej.

2 komentarze do “Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *