Pożyczki pozabankowe a oferta banków. Co wybrać i jak?

Sektor pozabankowy z roku na rok przyciąga coraz więcej klientów i staje się poważnym konkurentem dla banków. Rośnie nie tylko wartość tego rynku, lecz również zaufanie konsumentów w stosunku do firm pożyczkowych. Czytelność oferty i szybkie finansowanie, to tylko część obszarów, w których z bankami zdecydowanie wygrywają instytucje pozabankowe

Branża pożyczkowa rośnie w siłę

Jak wynika z raportu BIK tylko w I półroczu 2018 roku firmom pożyczkowym przybyło 77,4 tys. klientów. Większość z nich obsługuje jednocześnie kredyt bankowy, ale z drugiej strony, w ciągu ostatniego półrocza liczba pożyczkobiorców nieposiadających zobowiązań w tradycyjnych instytucjach wzrosła o 28,5 tys. osób. Sektor pozabankowy od 2008 roku notuje stałe i dość stabilne wzrosty. Według Raportu Fundacji Centrum Grabskiego wartość kredytów gotówkowych udzielonych przez banki w ostatnim czasie osobom fizycznym szacowana jest na 78 mld złotych, zaś suma udzielonych przez sektor pozabankowy pożyczek wynosi 2 mld złotych. Wartość całego rynku pożyczek online szacowana jest na 6 mld złotych.

Przyrost liczby klientów firm pożyczkowych ma swoje źródło z jednej strony w coraz lepszym uregulowaniu prawnym tego sektora, z drugiej zaś instytucje pożyczkowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i oferują im szybkie finansowanie bez ukrytych kosztów. Coraz częściej nowi klienci firm pożyczkowych, oferujących pożyczki online, mogą skorzystać z darmowej (pod warunkiem terminowej spłaty) pierwszej pożyczki. Ponadto, w przeciwieństwie do banków, które przed udzieleniem kredytu wymagają od potencjalnych klientów wypełnienia wielu formalności, firmy pozabankowe oferują finansowe wsparcie na jasnych i przejrzystych zasadach. Takim pożyczkodawcą jest np. SuperGrosz, który jako jedna z niewielu instytucji pozabankowych od początku informuje klientów o całkowitym koszcie pożyczki. Nie znajdziemy tu także ukrytych opłat, którymi już po podpisaniu umowy zostałby zaskoczony pożyczkobiorca.

Czytelna oferta  i podejście proklienckie

Jednym z największych plusów pożyczek przez internet, poza wspomnianą już szybkością całego procesu jest czytelna oferta. Po pierwsze, klient od początku wie jakie warunki musi spełnić, by otrzymać pożyczkę, jest również informowany o wszystkich, związanych z nią kosztach. Po drugie, przejrzysty proces ubiegania się o finansowe wsparcie, to ukłon w stronę tych klientów, którym zależy na tym, by szybko i sprawnie otrzymać potrzebny zastrzyk gotówki. Po trzecie, podejście proklienckie i pomoc na każdym etapie ubiegania się o pożyczkę, to kolejny atut firm pożyczkowych, który sprawia, że stopniowo wzrasta zaufanie do tych instytucji, a z ich usług korzysta coraz więcej osób.

Pożyczaj odpowiedzialnie

Chociaż część podmiotów pozabankowych obiecuje „chwilówki dla każdego” czy „pożyczki bez baz” to do ofert takich firm jako potencjalni pożyczkobiorcy powinniśmy podchodzić bardzo ostrożnie. Brak weryfikacji klientów i sprawdzenia ich przeszłości kredytowej to pierwszy krok do pożyczenia więcej niż pozwalają na to możliwości, a w konsekwencji uwikłanie się w pętlę zadłużenia. Ponadto, nawet atrakcyjnie wyglądająca oferta, obiecywana każdemu, bardzo często rekompensowana jest odpowiednio wysokimi kosztami pożyczki.

Chcąc mieć pewność, że dodatkowe finansowanie okaże się bezpieczne dla naszego portfela, warto wziąć je u sprawdzonego i odpowiedzialnego pożyczkodawcy, który dopasuje ofertę do realnych możliwości finansowych klienta, tak jak robi to SuperGrosz. Informacje o pożyczce,  tym całkowity koszt zobowiązania, podawane są w jasny, czytelny i zrozumiały sposób – pozwala to świadome zaciągnięcie zobowiązania.

Wspomniana idea odpowiedzialnego pożyczania powinna stanowić podstawę działania zarówno pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy. Temu pierwszemu powinno zależeć na tym, by uniknąć ryzyka nadmiernego zadłużania się i by pożyczka o którą się ubiega nie okazała się zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu. Z kolei dla pożyczkodawcy oznacza to funkcjonowanie zgodnie z prawem, normami etycznymi i zasadami odpowiedzialnego pożyczania, to sposób na budowanie wiarygodności, zaufania i przewagi rynkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *