Kredyty gotówkowe – jakie dokumenty, zaświadczenia trzeba przedstawić w banku?

Coraz więcej banków oferuje swoim klientom kredyty gotówkowe. Jest to alternatywa dla kredytów hipotecznych oraz innych produktów bankowych, które udzielane są bardzo często na konkretny cel, np. budowa domu czy kupno mieszkania. Reklamy kredytów gotówkowych przekonują nas, że uzyskanie tej formy wsparcia finansowego jest bardzo proste i nie wymaga od nas dopełnienia zbyt wielu formalności. Jakie więc dokumenty musimy przedstawić pracownikowi banku, aby otrzymać taki kredyt?

Kredyt gotówkowy- co to takiego?

Kredyt gotówkowy to według definicji pożyczka pieniężna przyznawana w gotówce na dowolny cel. Bank, który ma udzielić nam takiego kredytu musi wziąć pod uwagę naszą zdolność kredytową, która obliczana jest na podstawie wysokości zarobków, sytuacji rodzinnej oraz naszych stałych zobowiązań finansowych. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to istotne dla banku jest to czy aktualnie spłacamy jakiś kredyt, czy płacimy alimenty, jak wysokie są koszty utrzymania naszego domu lub mieszkania, a także czy na naszych kartach debetowych oraz kredytowych widnieje saldo ujemne.

Kredyt gotówkowy jest stosunkowo drogim produktem bankowym, a wynika to z faktu, że zdecydowanie łatwiej go uzyskać niż kredyty długoterminowe przyznawane na konkretne cele. Warto zatem przyjrzeć się bliżej ofertom banków udzielających kredytów gotówkowych, a zrobić to można na www.hotmoney.pl/kredyty-gotowkowe lub odwiedzając strony internetowe poszczególnych instytucji finansowych.

Jakie dokumenty są niezbędne do otrzymania kredytu gotówkowego?

Zanim bank zajmie się sprawdzaniem naszej zdolności kredytowej, musimy złożyć komplet niezbędnych dokumentów, a są to dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach wystawione przez pracodawcę, a także wypełniony wniosek kredytowy. W przypadku, gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą, rodzaj dokumentów wymaganych przez bank jest uzależniony od wielu czynników. W niektórych przypadkach należy przedłożyć dokument potwierdzający prowadzenie własnej działalności oraz zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami w różnych instytucjach (w tym ZUS, Urząd Skarbowy czy KRUS).

Jeśli chodzi o informacje, jakie zobowiązani jesteśmy podać we wniosku kredytowym, to konieczne są nasze dane osobowe (te, które znajdują się na dowodzie osobistym), wysokość kwoty, jaką chcielibyśmy otrzymać oraz na jak długo chcemy rozłożyć spłatę zobowiązania, czyli ilość rat. W dokumencie tym należy także podać źródło oraz wysokość naszych dochodów, a także rodzaj umowy, w ramach której jesteśmy zatrudnieni oraz datę jej zakończenia, jeśli jest to umowa na czas określony.

Dlaczego kredyt gotówkowy tak łatwo otrzymać?

Kredyty bankowe często kojarzone są z czymś, co wymaga wielu starań, a na dodatek bardzo długo trzeba czekać na wydanie decyzji o ich przyznaniu. Z kredytami gotówkowymi jest inaczej, jeśli mamy ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, a do tego poprawnie wypełnimy wniosek, to jest szansa, że otrzymamy niezbędną kwotę nawet tego samego dnia. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że kredyty gotówkowe udzielane są zwykle na krótki okres (około jednego lub dwóch lat), a w dodatku nie są to duże sumy, jak w przypadku kredytów mieszkaniowych. Ponadto ten rodzaj produktów bankowych jest najwyżej oprocentowany, w związku z czym bankom najzwyczajniej opłaca się udzielać kredytów gotówkowych.

3 komentarze do “Kredyty gotówkowe – jakie dokumenty, zaświadczenia trzeba przedstawić w banku?

 • 8 października, 2018 o 3:24 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Skrócona informacja dotycząca jakie dokumenty należy przedłożyć do banku aby uzyskać kredyt prowadząc własną działalność gospodarczą lub będąc zatrudnionym na etat

  Odpowiedz
 • 28 października, 2018 o 8:28 am
  Bezpośredni odnośnik

  Bank przetrzepuje wszystko co sie da. Jestem zdziwiona, ze nie proszą o podanie rozmiaru buta i stanu uzębienia, choć i to zapewne stanie sie zaraz normą. Kiedyś umowy zawierane były na słowo i o dziwo – nikt nie umarł, a banki nadal istnieją. Dziś jest pełna inwigilacja na każdej płaszczyźnie życia.

  Odpowiedz
 • 18 listopada, 2018 o 8:03 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Świetny artykuł i przydatny wykaz dokumentów.Teraz to już niczego nie zapomnę przy braniu kredytu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *