Kredyt samochodowy

Mało kto może pozwolić sobie na wzięcie samochodu za gotówkę. Sytuacja wygląda tutaj podobnie jak z mieszkaniami. Choć średniej klasy auta z salonu wciąż jeszcze mają daleko do kwot inwestycji, jakie musimy zapłacić za nieruchomości, to jednak wyłożenie na raz kilkudziesięciu tysięcy złotych (a czasem nawet więcej), zwyczajnie przerasta możliwości przeciętnego Kowalskiego. Sprawdźmy zatem, czym różni się kredyt samochodowy od zwykłego kredytu gotówkowego i czy stanowi on korzystną formę finansowania pojazdu.

Kredyt samochodowy vs. kredyt gotówkowy

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem samochodowym a kredytem gotówkowym, która od razu „rzuca” nam się w oczy, to fakt, że kredyt samochodowy jest kredytem docelowym. Dzięki czemu może być on uzyskany na korzystniejszych dla klienta banku warunkach. Przy kredycie docelowym, jakim jest ten na zakup auta, przysługuje nam nie tylko niższe oprocentowanie, ale również możliwy dłuższy okres kredytowania. Co więcej, kwestią nie bez znaczenia jest również to, iż z kredytu gotówkowego niemożliwe będzie sfinansowanie zakupu samochodu — chyba, że jest on używany lub też kredyt bierzemy na część wartości pojazdu. Domyślnie jednak kwota maksymalna, dla kredytu gotówkowego, jest dużo niższa niż w przypadku kredytów udzielanych na zakup samochodu.

Cechy i rodzaje kredytów samochodowych

Oferty kredytów samochodowych umożliwiają nam spłatę zadłużenia nawet przez okres 10 lat. Jest to okazja dla osób, które nie chcą mocno obciążać budżetu domowego, a zależy im na zakupie nowego samochodu. W przypadku kredytu gotówkowego nie mielibyśmy możliwości uzyskania tak długiego okresu kredytowania. Najczęściej wybierane są jednak kredyty samochodowe, gdzie okres spłaty zadłużenia wynosi 3 lub 5 lat. Oprocentowanie kredytu zależne jest od aktualnej oferty banku.

Przez banki oferowane są 3 rodzaje kredytów samochodowych. Wśród nich znajduje się kredyt:

  • w trybie standardowym — gdzie raty kapitałowo-odsetkowe spłacane są co miesiąc, a klient może uzyskać okres kredytowania od 6 miesięcy do 10 lat. Przy tym typie kredytu nie jest wymagana wpłata własna.
  • jednoratowy — kredyt promocyjny, który jest najczęściej oferowany przez banki samochodowe. Cechą charakterystyczną tego typu kredytu jest wysoki wkład własny, który sięga w przypadku większości inwestycji nawet 50% jej wartości. Pozostałą kwotę klient wpłaca po czasie określonym w warunkach umowy. Może to być np. jeden rok. Niewątpliwą zaletą tego typu kredytów jest ich brak oprocentowania. Znajdziemy je po dobrze brzmiącym nazwami: 50/50, 60/40.
  • balonowy — charakterystyczną cechą tego kredytu jest niska rata przez cały okres kredytowania. Jednak ostatnia kwota, jaką klient musi wpłacić do banku stanowi blisko 20% początkowej wartości samochodu. W tym typie kredytu wpłata własna nie jest wymagana.

Zabezpieczenia banku

Biorąc kredyt samochodowy podobnie, jak w przypadku innych kredytów, musimy się liczyć z ich oprocentowaniem. To jednak jest dość oczywistym kosztem kredytowania. Do niego dochodzi jeszcze prowizja, która stanowić może około 2% wartości auta. Jako obowiązkowy koszt musimy tutaj doliczyć jeszcze ubezpieczenie autocasco, a także — w przypadku niektórych umów — również zastaw rejestrowy.

Bank może czasem wymagać od kredytobiorcy dodatkowych ubezpieczeń, które będą zabezpieczeniem dla niego przed nieprzewidzianymi przypadkami. Ubezpieczenia od różnego typu ryzyk nie są one koniecznością w przypadku w większości banków, jednak nie oznacza to, że bank nie będzie od nas takich właśnie wymagał. Składają się na nie często ubezpieczenia na życie, na wypadek utraty pracy, a także utraty wartości samochodu. Część tego stanowi ubezpieczenie autocasco, które na wypadek zniszczenia auta odszkodowanie będzie wypłacać nie właścicielowi auta, ale bankowi.

Zabezpieczenie banku to również depozyt karty pojazdu, a także przywłaszczenie z warunkiem zawieszającym. Dzięki tym dokumentom, w przypadku braku spłaty, bank może przejąć auto.