Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to taka forma kredytu, która pozwala połączyć wiele kredytów w jeden, który będzie spłacany w jednym banku. Jest to znaczące ułatwienie zarówno dla naszego portfela jak i minimalizuje stres związany z dotrzymywaniem wielu terminów spłat kredytów, czy rat. Zamieniając nasze zobowiązania finansowe możemy zlikwidować konta w innych bankach oraz swoje karty debetowe. Poza tym głównym argumentem jest tu fakt, iż kredyt konsolidacyjny po prostu się opłaca, to znaczy nie tylko pamiętamy o jednej racie ale i rata ta jest mniejsza. Jest to jednak spowodowane nie mniejszą kwotą kredytu, a dłuższym okresem kredytowania.


Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredytem konsolidacyjnym nazywamy pożyczkę, która jest zaciągana na poczet innych zadłużeń bankowych. Mogą się na nią składać:

  • zadłużenia karty kredytowej
  • zadłużenia kredytów gotówkowych
  • zadłużenia kredytów ratalnych
  • zadłużenia kredytów samochodowych
  • zadłużenia kredytów mieszkaniowych.

Niektóre banki dopuszczają również konsolidację popularnych w ostatnim czasie pożyczek z parabanków, czyli „chwilówek”.

Bank, który udziela kredytobiorcy kredytu konsolidacyjnego, spłaca zobowiązania kredytobiorcy zaciągnięte w innych instytucjach finansowych oraz pożycza mu kwotę, która jest odpowiednia ich jeszcze niespłaconej sumie. Dopuszcza się również sytuacje, gdy bank proponuje nam zadłużenie się na sumę wyższą od wartości konsolidowanych kredytów. Jeśli potrzebujemy dodatkowego „zastrzyku gotówki” lub po prostu planujemy jakąś inwestycję, to z pewnością jest to opcja warta uwagi.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

W bankach spotkać się możemy z kilkoma rodzajami kredytów konsolidacyjnych. Są nimi:

  • gotówkowy kredyt konsolidacyjny — jest to kredyt stosunkowy łatwy do uzyskania i nie wymaga długiego czasu oczekiwania na podjęcie decyzji o udzielenie kredytu przez bank. Odpowiedź możemy uzyskać nawet w kilka minut. W przypadku gotówkowego kredytu konsolidacyjnego to nie bank zajmuje się spłatą zadłużeń, a sam kredytobiorca. Otrzymuje on od banku, który udziela takowej pożyczki, gotówkę, która ma zostać przeznaczona na spłatę dotychczasowych zadłużeń. Plusem tego typu kredytu jest również minimalizm pod względem formalności. Do jego udzielenia potrzebny jest jedynie dowód tożsamości, zaświadczenie o zarobkach, a także umowy kredytowe zawarte do tej pory. Gotówkowy kredyt konsolidacyjny często nie wymaga również dodatkowych zabezpieczeń (np. poręczycieli). Warunkiem do jego uzyskania jest odpowiednia zdolność kredytowa. Gotówkowy kredyt konsolidacyjny jest jednak ograniczony pod względem zarówno kapitału (jaki może być w jego ramach udzielony), jak i okresu kredytowania
  • hipoteczny kredyt konsolidacyjny — w porównaniu do kredytu gotówkowego charakteryzuje się długim okresem kredytowania, który może wynosić nawet 30 lat. Wyższa jest również kwota, której bank może udzielić w jego ramach. Wartość kwoty, na jaką możemy się w tym przypadku zadłużyć, to 90% hipoteki. Do udzielenia takiego kredytu niezbędne będzie oczywiście zabezpieczenie w formie wolnej hipoteki. Ta może należeć do kredytobiorcy albo osoby trzeciej. Hipoteczny kredyt konsolidacyjny jest trudniejszy do uzyskania, a na rozpatrzenie wniosku niekiedy trzeba czekać nawet miesiąc. Do uzyskania kredytu niezbędne będą również dokumenty nieruchomości

Czy kredyt konsolidacyjny jest korzystny? Na to pytanie każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie. Wszystko zależy od naszej sytuacji finansowej. Jeśli konsolidację wykorzystamy do uzyskania większej płynności finansowej, to może okazać się ona ostatecznie dobrym wyborem.