Konto walutowe

Większość klientów banków korzysta z podstawowego produktu jakim jest rachunek osobisty prowadzony w złotówkach. Takie konto w zupełności wystarczy do wykonywania codziennych operacji płatniczych. Z karty wydanej do rachunku można nawet swobodnie korzystać za granicą, co jest ogromnym udogodnieniem dla osób, które często podróżują. W takiej sytuacji trzeba jednak liczyć się z dodatkową prowizją pobieraną przez bank i przewalutowaniem. Stosowany kurs wymiany bywa niestety wyjątkowo niekorzystny dla klienta. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na założenie konta walutowego. Dla kogo jest przeznaczony taki rachunek? Jakie korzyści płyną z jego otwarcia i na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy wyborze banku?


Komu przyda się konto walutowe?

Podstawową grupą klientów, do których kierowane jest konto walutowe, są osoby otrzymujące wynagrodzenie w walucie innej niż złotówki. Dotyczy to między innymi freelancerów pracujących zdalnie i nawiązujących kontakty z klientami z zagranicy. Wykorzystanie konta w walucie obcej do rozliczeń gwarantuje, że za pracę otrzymamy dokładną kwotę określoną w umowie – niezależnie od wahań kursów względem złotówki. Konto walutowe przyda się również wszystkim tym, którzy często robią zakupy za pośrednictwem internetu i korzystają z międzynarodowych sklepów on-line. Ceny na takich stronach są zazwyczaj podawane w dolarach lub euro i analogicznie do otrzymywanej wypłaty – płacimy dokładnie tyle, ile żąda sprzedawca. Innym przykładem na wykorzystanie rachunku w walucie obcej jest spłata kredytu walutowego. Klient może znaleźć najkorzystniejszą ofertę na zakup waluty, przelać określoną wartość na prowadzony w niej rachunek i użyć jej do spłaty kolejnej raty. Dzięki temu nie jest uzależniony od kursu narzuconego przez bank. Konto walutowe przyda się również podczas wyjazdów zagranicznych. Osoby podróżujące w granicach Unii Europejskiej z pewnością docenią wygodę karty do konta prowadzonego w euro, jako że jeden plastik pozwoli zapłacić w większości jej krajów. Konto walutowe może być wykorzystywane także podczas dłuższego pobytu w obcym kraju, kiedy dana osoba nie ma jednak ochoty na zakładanie rachunku w obcym banku.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na założenie konta walutowego, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które wpływają na komfort jego użytkowania. Najważniejszą kwestią jest oczywiście waluta rozliczeń. Większość polskich banków oferuje 4 podstawowe waluty – dolary amerykańskie (USD), euro (EUR), funty brytyjskie (GBP) i franki szwajcarskie (CHF). Oczywiście istnieje możliwość otworzenia więcej niż jednego rachunku, a każdy z nich może być prowadzony w innej walucie. Bank PKO BP umożliwia swoim klientom skorzystanie z konta w koronach szwedzkich (SEK), norweskich (NOK) i duńskich (DKK). Inne instytucje finansowe, na przykład Deutsche Bank, prowadzą także rachunki w bardziej egzotycznych walutach, na przykład w japońskich jenach.

Po wybraniu interesującej nas waluty należy bardzo uważnie zapoznać się z taryfą opłat i prowizji pobieranych przez bank. Pierwszy wydatek z jakim musimy się liczyć to opłata za otwarcie i prowadzenie konta. Niektóre banki zwalniają z niej klientów, którzy spełniają określone warunki – na przykład wykonanie danej liczby operacji w miesiącu lub zapewnienie comiesięcznych wpływów o określonej wysokości. Kolejny koszt to opłata za wydanie karty do konta. Niektórzy klienci rezygnują z tej usługi, ograniczając tym samym wydatki. Karta nie jest bowiem niezbędna, jeżeli planujemy wykorzystywać rachunek wyłącznie do wykonywania przelewów czy gromadzenia środków. Bank może pobierać również prowizję za wykonanie przelewu, wypłatę z bankomatu lub płatność kartą. Warto przyjrzeć się tym opłatom, zwłaszcza jeżeli zależy nam na zminimalizowaniu kosztów.

Podsumowując, konto walutowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i możliwość bezproblemowego zrealizowania płatności w każdym zakątku świata. Oferta polskich banków jest w tym zakresie bardzo szeroka, dzięki czemu klienci z łatwością znajdą propozycję dopasowaną do ich potrzeb.