Jaki kantor internetowy wybrać?

Operacje bezgotówkowe na stałe zagościły w życiu każdego z nas. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych płatności w sklepach na rzecz uregulowania należności kartą, wykorzystujemy również przelewy do uiszczenia wszelkiego rodzaju rachunków. Jednak wymiana walut wielu osobom stale kojarzy się z koniecznością wypłaty gotówki i wizyty w kantorze. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją kantory internetowe, które coraz prężniej działają na polskim rynku walutowym. Na czym polega tego typu usługa i czy nasze pieniądze są bezpieczne podczas dokonywania wymiany on-line?

Kantory internetowe – podstawowe zasady

Zasada funkcjonowania kantorów on-line jest bardzo prosta. Klient pragnący dokonać wymiany musi posiadać co najmniej dwa rachunki bankowe – jeden prowadzony w złotówkach i jeden w walucie obcej (konto walutowe). Na stronie interesującego nas kantoru należy znaleźć korzystny kurs i wykonać przelew na konto wskazane przez system. Środki zostaną zaksięgowane w internetowym kantorze, a następnie otrzymamy przelew zwrotny na konto w walucie, którą chcieliśmy zakupić. To banalnie proste, prawda?

Wybór kantoru internetowego

Podczas pierwszej wymiany pieniędzy w kantorze internetowym klientowi może towarzyszyć pewna doza niepewności. To całkowicie naturalne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że taka usługa nie jest jeszcze powszechnie znana w naszym kraju. Możemy obawiać się, że pieniądze wysłane na konto firmy, która reklamuje się jako kantor internetowy już do nas nie wrócą. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług sprawdzonych przedsiębiorstw. Warto sprawdzić, czy dana firma działa legalnie, to znaczy czy posiada zarejestrowany numer NIP i REGON. Takie dane pomogą nam odzyskać pieniądze w razie jakichkolwiek ewentualnych problemów. Przy wyborze internetowego kantoru można posiłkować się również opiniami innych użytkowników zamieszczonymi w internecie. To właśnie klienci są najlepszym wyznacznikiem jakości usług danego kantoru, a ich recenzje dają dobry obraz funkcjonowania firmy.

Walutomat.pl czyli jeden z największych kantorów internetowych

Walutomat.pl to jeden z polskich serwisów, które oferują możliwość wymiany walut. Powstał w listopadzie 2009 roku i od samego początku cieszy się ogromną popularnością. Jego funkcjonowanie w dużej mierze opiera się na społeczności aktywnych użytkowników. Wyjątkową cechą Walutomatu jest możliwość samodzielnego ustalania kursów walut. Co to oznacza w praktyce? Wyobraźmy sobie, że chcemy kupić 1000 euro po kursie 4,15 zł. System zarejestruje naszą propozycję, a wymiana nastąpi wtedy, gdy znajdą się użytkownicy, którzy planują sprzedać swoje euro właśnie po takiej cenie. To rozwiązanie pozwala na zaawansowane zarządzanie własnym budżetem. Walutomat umożliwia również szybką wymianę bez ustalania własnego kursu. System dobierze wtedy najkorzystniejszą dla nas ofertę. Oba rozwiązania wiążą się z ogromnymi oszczędnościami w porównaniu do usług typowych kantorów lub banków. Jak to możliwe?

Kantory stacjonarne zarabiają na różnicy między kursem kupna i sprzedaży danej waluty. Klient, który kupuje walutę musi zapłacić więcej niż otrzyma osoba, która daną walutę chce sprzedać. Ta różnica nazywa się „spread”. Na podobnej zasadzie działają banki, które dodatkowo często decydują się na pobieranie prowizji od wymiany walut. Spread między kursami może dochodzić nawet do kilkunastu procent. Serwis Walutomat.pl działa na zupełnie innej zasadzie. Od każdej transakcji pobierana jest prowizja, która nie przekracza jednak 0,2% wartości wymiany. Oznacza to, że oferta serwisu jest korzystniejsza od usług tradycyjnych instytucji. Walutomat daje również możliwość skorzystania z atrakcyjnych rabatów, które dochodzą nawet do 70% przy wymianie dużych sum. Prowizja pobierana przez serwis maleje bowiem wraz ze zwiększającą się kwotą transakcji.

Kto skorzysta z usług Walutomatu?

Jedną z największych grup klientów prezentowanego kantoru on-line są kredytobiorcy, którzy spłacają raty pożyczki w obcej walucie. Dzięki temu rozwiązaniu nie są oni uzależnieni od kursu narzuconego przez bank i mogą zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy – zwłaszcza w perspektywie długofalowej. Usługi Walutomatu kierowane są jednak do wszystkich tych, którzy pragną kupić lub sprzedać walutę po atrakcyjnym kursie. Mogą być to osoby podróżujące i potrzebujące gotówki na wyjazd lub klienci zagranicznych sklepów internetowych. Należy jedynie pamiętać, że do skorzystania z oferty serwisu potrzebne jest konto walutowe, które można założyć w większości polskich banków. Internetowa wymiana walut to szybkość, wygoda i bezpieczeństwo – przekonaj się sam!

3 komentarze do “Jaki kantor internetowy wybrać?

 • 1 czerwca, 2018 o 7:04 am
  Bezpośredni odnośnik

  Zgadza się. Walutomat jest bardzo dobrym kantorem internetowym.
  Zmieniam z w/w kantorze od lilku lat.
  Solidny, pewny i szybki.
  Polecam

  Odpowiedz
 • 10 czerwca, 2018 o 3:48 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Kantor internetowy to wspaniała rzecz, można sporo zaoszczędzić na wymianie. Korzystam z walutomatu i bardzo sobie chwalę, wymiana przebiega bezproblemowo, szybko i solidnie. Polecam.

  Odpowiedz
 • 12 czerwca, 2018 o 9:08 am
  Bezpośredni odnośnik

  Ciekawy artykuł, wyjaśniający najważniejsze pytania (dla laików takich jak ja 🙂 ) związane z wymianą walut przez internet.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *