Jak obliczyć opłacalność lokaty?

Lokaty bankowe są bezpieczną formą lokowania kapitału, więc są one często wybierane przez osoby, które nie lubią zbędnego ryzyka, a chcą by pieniądze na siebie pracowały. Przed złożeniem depozytu warto obliczyć opłacalność lokaty, ale nie jest to zbyt proste by robić to samodzielnie, przy pomocy zwykłego kalkulatora. W takich sytuacjach najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z kalkulatora lokat.

Co zawiera dobry kalkulator lokat

Dobre kalkulatory powinny posiadać przynajmniej kilka funkcji, które pozwolą w miarę dokładnie obliczyć zyski z danej lokaty. Co zatem powinno znaleźć się w takim kalkulatorze?

  • Kwota kapitału (depozytu). Jest to po prostu wpłacana kwota pieniędzy,
  • Okres deponowania. Czas przez jaki bank będzie trzymał wpłacone pieniądze i nimi dysponował. W zależności od kalkulatora okres ten może być wyrażony w miesiącach lub latach,
  • Oprocentowanie. Podstawowy parametr, który określa zyski z danej lokaty. Obliczyć można jedynie zyski dla lokat z oprocentowaniem stałym, co jest zresztą dość oczywiste. W przypadku lokat o oprocentowaniu zmiennym faktyczny zysk może różnić się od tego uzyskanego w kalkulatorze,
  • Okres kapitalizacji. Kolejny istotny parametr mówiący o tym jak często naliczane będą odsetki. Lepsze kalkulatory umożliwiają określenie tego parametru (kapitalizacja roczna lub miesięczna). Czasem znaleźć można również kalkulator uwzględniający kapitalizację dzienną, ale liczba takich lokat jest bardzo mała.

Dobry kalkulator rozpoznać można jeszcze po dodatkowej funkcji, jaką jest możliwość obliczenia należnego „podatku Belki”. Dzięki temu, od razu wiadomo jaka część zysków trafi do skarbu państwa.

Na co zwrócić uwagę korzystając z kalkulatora

Kalkulator jest zaprogramowany w taki sposób, że ciężko wprowadzić go w błąd, ale w dalszym ciągu może popełnić go osoba korzystająca z niego. Prowadzi to do rozbieżności między wyliczonym zyskiem, a zyskiem faktycznym. Na co w szczególności zwrócić uwagę?

  • Czy oprogramowanie jest aktualne. Korzystanie z kalkulatorów, które nie są aktualizowane na bieżąco i np. nie uwzględniają „podatku Belki”, mogą prowadzić do dużych rozbieżności między faktycznym zyskiem, a tym wynikającym z obliczeń,
  • Brak znajomości okresu kapitalizacji. Podanie innych okresów kapitalizacji niż stan faktyczny może prowadzić do dużych różnic w obliczeniach,
  • Brak znajomości oprocentowania. Sytuacja podobna do powyższej, ale nie prowadzi do aż tak dużych rozbieżności w wynikach.

Gdzie znaleźć dobry kalkulator

Decydując się na formę inwestycji jaką jest lokata bankowa, warto skorzystać z dobrego kalkulatora, który możliwie jak najdokładniej obliczy zysk z danej lokaty. Na stronie https://domkredytowy.pl/kalkulator-lokat/ znajduje się kalkulator, który uwzględnia wszystkie wymienione wyżej parametry i jest aktualizowany na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *